ČT 1: Hrůza v Detektoru pokračuje

29. 02. 2008 11:55:07
Když jsem nedávno mluvil se šéfdramaturgyní publicistiky ČT Darjou Macákovou, ubezpečovala mne, že pořad Detektor se už lepší. Když jsem nadhodil, že se podívám na díl o tajných zbraních třetí říše, říkala, že tam je vynikající historik z plzeňské univerzity. Měla pravdu. V úterý 26. února večer jsem se o tom přesvědčil.

Ano, dr. Miroslav Breitfelder je jediný člověk, který se tam racionálně a pravdivě vyjadřoval. Ostatní byli zase záhadologové, kteří si vymýšleli. Nejvíc mně vyrazil dech jeden, který mluvil o tom, že němečtí konstruktéři začali stavět létající talíře na základě informací, které dostali před válkou od mimozemšťanů.

Před dávnými léty jsme v MF otiskli článek jednoho amatérského leteckého historika o těchto strojích v letňanské Avii dokonce s jejich fotkami. Proč autoři filmu nepožádali o vyjádření nějakého leteckého historika, kteří to mají poměrně solidně zmapované, a nechali to na těchto výmyslech? Bez závoje tohoto pseudotajemství by to posluchače nepřitahovalo.

Další nesmysl vypustil jeden záhadolog, který tvrdil, že za války byli Němci usazeni v Antarktidě, a proto tam v roce 1947 poslali Američané čtyři tisíce vojáků, kteří s nimi bojovali. Volal jsem Standu Bártla, kolegu, který zasvětil polárním oblastech celý život. Potvrdil, že je to nesmysl, Němci vyslali výpravu do Antarktidy v roce 1938, měla vytvořit základnu pro německé rybáře, ale válka všechno zhatila. Ten kontingent amerických vojáků tam dělal regulérní manévry, doprovázela je padesátka vědců.


O tom, co dělali němečtí vědci a inženýři za druhé světové války, existuje ohromná literatura. U nás vyšel zlomek – hlavně kniha britského historika Johna Cornwella „Hitlerovi vědci“, který tuhle činnost odkrývá. Američané už dávno odtajnili, na co po válce v Německu přišli, Rusové s tím začali za Gorbačova, takže dnes to poměrně přesně víme – a nejsou to žádné záhady.

Majloval jsem si o tomto Detektoru s pplk. dr. Eduardem Stehlíkem, náměstkem ředitele Vojenského historického ústavu, který často vystupuje i v ČT. Jeho pocity se shodovaly s mými: „Málem mě omývali. Hrůza!!!“

Standa Bártl říkal, že záhadologové se nesnaží záhady řešit, ale mluví o nich, vymýšlejí si další, jen aby měli co dělat. Naprosto souhlasím. Jen mi není jasné, jak mohla ČT na tuhle vábničku skočit – na rozdíl od Novy a Primy, kde bych to čekal spíš. Ale na Nově už se s pseudovědou několikrát dřív vynikajícím způsobem v pořadu Na vlastní oči vypořádali.

Autoři Detektoru mají údajně smlouvu na dvacet dílů těchto blábolů. Obávám se, že kvůli zvýšené poslechovosti je ČT nechá odvysílat do konce. Hrůza, jak napsal se třemi vykřičníky Eda Stehlík.

Článek jsem publikoval 28.2.08 také na svém webu www.karelpacner.cz


Autor: Karel Pacner | pátek 29.2.2008 11:55 | karma článku: 32.92 | přečteno: 4913x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 110 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 510 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 188 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5964
Celý život jsem prožil v MF-MF DNES jako redaktor pro vědu. Nejvíce jsem se zajímal o kosmonautiku, po roce 1990 o nejnovější dějiny a špionáž. Napsal jsem kolem třiceti knih.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...